Pedeset knjiga za kulturnu baštinu Štampa
Autor: Srđan Šekara   
nedjelja, 30 januar 2011 18:34

Objavili smo preko pedeset knjiga raznih žanrova, želeći da obogatimo kulturnu baštinu, s uvođenjem inovacije u izdavaštvo na relaciji sponzor (donator) - autor - bibliotekarski fond i čitaoci. Sve to trebalo je da uradi neko javno preduzeće, a ne mi kao udruženje građana, no, šta je tu je, kaže u intervjuu za "Fokus", predsjednik Udruženja "Sveti Sava" Pale, Nedeljko Žugić.

FOKUS: Na čemu ste najviše radili i šta danas najviše radite?

ŽUGIĆ: Samo prošle godine smo objavili "Dolinom Prače", Mojsija Đerkovića, "Svjetlost nezaborava", Nikole Koljevića, "Istočni stari grad", Mojsija Đerkovića, moju knjigu "Pjesnici u đačkom kolu", "Makadam", Milenka Ivanovića, "Ponoćni vrisak", Momira Jolovića, "Pale 3" i "Pale 4", opet vrijednog Mojsija Đerkovića, a samo u januaru ove godine objavili smo "Srbi, opstati ili nestati", profesora dr Žarka Karišika Durmitare, moju knjigu "Jezikom duše" i "Lažljivci koji govore istinu", Nedeljka Zelenovića. Takođe, pripremili smo za štampu i treći broj časopisa za književnost, umjetnost, nauku i društveni život "Glas istoka", te napisali više projekata.

FOKUS: Ko vam pomaže u radu, ko vas najviše prati?

ŽUGIĆ: Bez ikakve dileme to je prije svih istraživač etnolog Mojsije Đerković, koji je, po mom mišljenju, najveći paljanski akademik, čije radove je nemoguće zanemariti, jer imamo već nekoliko magistranata, a biće i doktoranata kojima je on bazičan i nezaobilazan autor... Njega će, uvjeren sam, slaviti naša pokoljenja, jer je riječ o čovjeku koji je uradio toliko toga vrijednoga, da bi svaka izrečena pohvala bila mala u odnosu na kvalitet i obim njegovog stvaralačkog opusa.

FOKUS: Udruženje je poznato po humanitarnom radu, a važite i za skromnu družinu intelektualaca, koja uvijek mnogo manje traži i očekuje nego što radi i pruža?

ŽUGIĆ: Udruženje krasi uzvišenost poklanjanja i to nas raduje i ispunjava. Što se tiče rečene skromnosti, reći ću da je naše sjedište u mojoj kući, a ja bih dodao i u mom srcu, jer predsjednik je radna funkcija, a ne paradna. U toj mojoj maloj kući su bili i boravili poznati pjesnici kao što je Dara Sekulić, Milan Nenadić, Mirjana Bulatović, Radoslav Samardžija, Petar Aškraba Zagorski, Ljiljana Bulatović, Dušan Zurovac, Slaviša Sabljić i mnogi drugi. Bio bh isti i kada bih bio pomoćnik ministra za kulturu, štaviše, javno ću reći da sam spreman i to da radim na volonterskoj osnovi.

FOKUS: Čime se još bavi Udruženje "Sveti Sava"?

ŽUGIĆ: Projektima koji razbuđuju kohezione sile među ljudima, kao što su "Književnici zajedno" i "Književnici s prirodom", a da bi bili potpuno nezavisni, mojom idejom, i uloženim intelektualnim, pa i materijalnim sredstvima, treba da krenemo u proizvodnju ljekovitih napitaka od planinskih trava, kao što su čajevi romanina, jahorina i zelengorka. To je moje potonje istraživanje, a uključeni smo i u akciju prikupljanja sredstava za izgradnju Đurđevdanskog krsta na Romaniji.

 

Udruženje osnovano ratne 1993. godine

Udruženje za informativno-kulturnu djelatnost "Sveti Sava" nastalo je u ratu u Srpskoj Ilidži 1993. godine, s programskim ciljevima u oblasti informativne, istraživačke, kulturne,  izdavačke  i humanitarne djelatnosti.

- Zajedno sa svojim narodom, poslije potpisivanja Dejtonskog sporazuma, Udruženje je krenulo u egzodus i skrasilo se u Palama, te zadržalo osnovni i jasan cilj da se istinom bori protiv laži - kaže Žugić.