Radi se o zanimljivom romanu posvećenom djetinjstvu u Novom Travniku, piščevom zavičaju, i kako on naglašava grada mladosti, u kojem su opisane dogodovštine osnovaca iz škole "Moša Pijade", generacije 1952/1960. godine.
- Škobić radnju romana smješta u zavičajni, novotravnički prostor, u minula i mirnija vremena, kada se odrastalo bezbrižnije i zdravije, ali tematski i razvojem događaja uveliko prevazilazi vremenske i zavičajne granice, dotičući se svakog djeteta, ma gdje god da odrasta, u ruralnom ili urbanom prostoru, naglasio je u svojoj recenziji Mustafa Smajlović, književni stvaralac iz Sarajeva.
Smajlović dodaje da ovo nije bajka, ali jeste bajkovito lijepa romaneskna priča u kojoj, kroz igru i učenje, odrasta jedna školska generacija.
Todor Bjelkić, književnik iz Iriga, koji je takođe potpisao recenziju za Škobićev roman, naglašava da u ovom djelu nema klasične borbe između dobra i zla, već borbe između dobrote i nešto manje dobrote.
- Ovaj roman je doprinos istoriji radosti, dobrote i čovečnosti. Sigurni smo da će se ovo delo Božidara Škobića jednog bliskog dana naći u lektirskim izdanjima književnosti Bosne i Hercegovine. A ako se to, ipak, ne dogodi u najskorije vreme, verujte na reč, za to će najmanje biti kriv pisac - ocijenio je Bjelkić.
Božidar Škobić rođen je 1940. godine u Travniku, a od 1966. godine je stanovnik Višegrada.
Do sada je objavio knjige poezije za djecu "Novotravničke uspomene", "Koračamo uporedo", "Majstor i po", "Zvjezdica padalica", knjigu poezije za mlade "Poklon sa predumišljajem" i basnoviti roman za djecu "Rosijada".
Kako naglašava ovaj plodni stvaralac pisanjem se bavi preko 50 godina, a za izdavače je pripremio šest zbirki i dvije knjige posvećene Travniku, gradnji izbjegličkog naselja Garča u Višegradu, a u pripremi je i njegova autobiografija.